Ozvočenja
Potrebujete ozvočenje za glasbeni nastop, rojstnodnevno zabavo, piknik, poroko, obletnico, ali zgolj za zabavo?
Z veseljem bomo prisluhnili vašim željam.
Ozvočenje ali PA sistem ojača akustični zvok izvajalca, naj si bo to govorec ali pa glasbenik. Obstaja širok izbor PA sistemov z vrsto različnih komponent in funkcij. Ozvočenje pretvori akustični zvok v elektronski signal, običajno preko mikrofonskih ali pa linijskih vhodov. Procesira in meša signale, oddaja zvok preko zvočnikov in daje referenčno zvočno sliko izvajalcu preko monitorskih zvočnikov ali slušalk.
Sistem ozvočenja lahko delimo na tri osnovne kategorije:
- ozvočenje za osebno rabo,
- srednje veliko ozvočenje in
- veliko ozvočenje.
Osebno ozvočenje se sestoji iz posameznih zvočnikov ali pa niza mini zvočnikov, ki so hkrati glavni zvočniki in monitorji. Srednje veliko ozvočenje sestavlja par zvočnikov, stoječih na obeh straneh odra in preprostimi monitorskimi zvočniki. Veliko ozvočenje oz. celoviti PA sistem pa vključuje linijske nize z več zvočniki (line array), ločene nizkotonske zvočne skrinje (subwooferje) in kompleksni monitorski sistem.
Ko pride čas za izbiro PA, je težko natančno vedeti, kaj iskati in kako se odločiti, katere funkcije so najpomembnejše. Poskušali vam bomo z drobnimi nasveti pomagati pri odločitvi za nakup ozvočenja, ki bo kot nalašč za vaše potrebe.
Odgovoriti si boste morali na nekaj ključnih vprašanj.
Kako močno in glasno ozvočenje potrebujem?
Eno prvih vprašanj, ki si ga morate zastaviti, je, koliko moči potrebujete. Razmislite, kako veliko je vaše tipično občinstvo in v kakšnem prostoru običajno nastopate. Moč zagotavlja končna stopnja oz. ojačevalec in njegova naloga je, da ojača signal, ki ga proizvaja mešalna konzola in ga predvaja prek zvočnikov. Moč se meri v vatih. Če nimate dovolj moči, da bi zadovoljivo ozvočili prizorišče, boste pri večji glasnosti dobili popačen (distorziran) zvok. Praviloma bo ozvočenje glasnejše glasbene skupine na srednje velikem prizorišču moralo zagotoviti vsaj 1500 vatov moči, medtem ko lahko manjša zasedba pri izvajanju nežnejšega stila glasbe zahteva manj kot 750 vatov. Akustični izvajalec v majhnem prostoru bo morda potreboval le 50 do 100 vatov. Previdno preučite svoje potrebe in ne pozabite, da če obstaja verjetnost, da boste v prihodnosti igrali tudi na večjih prizoriščih, bi bilo morda pametneje, da že zdaj razmislite o vložku v boljši sistem ozvočenja.
Kako pomembno je, da je ozvočenje čim lažje prenosljivo?
Ali boste večinoma nastopali v istem prostoru ali pa potrebujete izjemno lahko prenosljivo ozvočenje? Tradicionalno ozvočenje se sestoji iz več ločenih delov, težkih za prevoz in lahko vzamejo precej časa za postavitev na oder. Če ste vedno na poti, lahko razmislite o prenosnem in kompaktnem ozvočenju, ki ima vse potrebne komponente v enem ohišju.
Koliko zmore vaš proračun?
Na tržišču je na voljo ogromno različnih sistemov ozvočenj, zato boste zlahka zapravili več tisoč evrov za sistem z večje moči s številnimi funkcijami. Vendar ne pozabite upoštevati svojega proračuna. Za manjše skupine in koncerne lahko ponujajo modularna ozvočenja vse-v-enem zelo veliko za svoj denar in zagotavljajo čisto in preprosto ozvočitev, brez komplikacij, ki jih prinese upravljanje z bolj zapletenim sistemom.
Ali potrebujete ozvočenje z akumulatorskim napajanjem ali ne?
Ko se odločate, ali želite sistem z vgrajenim akumulatorjem, upoštevajte vaše potrebe. Če prirejate prireditve večinoma v zaprtih prostorih, kjer so na voljo omrežne vtičnice, ne potrebujete akumulatorskega ozvočenja. Ena glavnih prednosti je, da bo ozvočenje brez akumulatorja veliko lažje. Če so vaši dogodki večinoma na prostem ali na območjih, kjer vtičnice niso dostopne, je akumulatorsko ozvočenje odlična izbira. Namestitev bo veliko hitrejša in enostavnejša. Če iščete akumulatorsko rešitev ozvočenja, ne morete zgrešiti s sistemom LD Systems Maui 5 Go, ki zagotavlja vrhunsko kakovost zvoka in zmogljiv akumulator za nemoteno samostojno uporabo več kot 10 ur. Je odličen sistem za glasbene nastope v živo, poslovne predstavitve, mobilne DJ-je, plesne šole in podobno.
Ali poznam osnovne principe delovanja mešalne mize?
Ne glede na to, kakšno ozvočenje imate v mislih, je nujno, da nekaj časa namenite tudi spoznavanju delovanja mešalnih konzol. Pred nakupom premislite, ali ni morda mešalka preveč osnovna ali pa preveč zapletena za vaše potrebe. Mešalne mize so vam morda videti zastrašujoče z vsemi temi gumbi, drsniki in tipkami; vendar ne pozabite, da ima vsak del mešalne mize svojo funkcijo in te funkcije so lahko ključnega pomena za doseganje najboljšega zvoka.
Kako pomembni so vam vgrajeni efekti?
Veliko mešalnih miz ima že vgrajene efekte, ki lahko zadostujejo vašim potrebam. Če pa želite več dodatnih možnosti, lahko razmislite o nakupu zunanje opreme za procesiranje in programsko opremo za obdelavo zvoka z efekti kot so reverb, delay in chorus, da dodate večjo globino vašemu zvoku.
Ne prezrite zvočnikov s stolpičasto postavitvijo!
Zvočniki v stebričasti postavitvi (column line arrays) so lahko malce zavajajoča, ker so videti tako tanki in nevpadljivi in na prvi pogled jim ne bi prisodili kakršnekoli moči. Vendar pa ti sistemi, kot je npr. LD Systems Maui 11 G2, z uporabo vrhunske tehnologije vsebujejo veliko funkcij v svojem slokemu in vitkem dizajnu. Naj vas njihov izgled ne zavede.
Ne glede na to, kakšne so vaše potrebe glede ozvočenja, smo tu, da vam pomagamo pri vaši odločitvi. Za več informacij o ozvočenjih, pripadajoči opremi in priboru, nas kontaktirajte po elektronski pošti, telefonu ali Live Chat-u in se obrnite na enega od naših strokovnjakov še danes.