Splošni glasbeni pribor
Iščete glasbeni pribor?
Ne pozabite, da vam lahko glasbeni pribor in dodatki olajšajo marsikatero nevšečnost pri vašem glasbenem udejstvovanju.
Glasbeni pribor predstavlja nepogrešljive dodatke, ki vam bodo še dodatno izboljšali vaše glasbene aktivnosti, olajšali igranje in omogočili napredek. V tej kategoriji se nahajajo:
- razna stojala, kot so dirigentski pulti, notna stojala, mikrofonska stojala, stojala za zvočnike, stojala za luči, lučke za stojala, ter dodatki in pribor za stojala,
- metronomi in uglaševalci - elektronski metronomi, mehanski metronomi, intonirke in glasbene vilice, uglaševalci in metronom-uglaševalci,
- taktirke in pribor,
- pribor za orkestre,
- darilni program - oblačila in drobni darilni program,
- baterije in pribor.
Notno stojalo je podstavek ali dvignjeno stojalo, namenjeno držanju notnega zapisa v položaju za branje. Večina notnih stojal namenjenih za orkestre, komorne zasedbe ali solistične inštrumente je mogoče nastavljati po višini, da se prilagodijo sedečim ali stoječim izvajalcem oziroma izvajalcem različnih višin. Številne inštrumenti s klaviaturo imajo že vgrajeno ali odstranljivo notno stojalo, kamor lahko postavite notne zapise. Notna stojala glasbenikom omogočajo branje not oz. skladb med igranjem inštrumenta ali dirigiranjem, saj vam stojalo omogoča proste roke. Notna stojala so tudi nepogrešljiv glasbeni pribor pevcem, ki imajo v svojem repertoarju na stotine skladb in se ne morejo naučiti vseh besedil na pamet.
Obstajajo različne vrste notnih stojal za različne namene in uporabnike glasbenega pribora. Zložljiva stojala so lahko prenosljiva in zelo primerna za vaje in nastope izven doma. Zložljiva stojala običajno uporabljajo ljubiteljski glasbeniki na vajah in nastopih. Poklicni glasbeniki bodo uporabo zložljivih stojal omejili na vadbo ali manjše koncerte. Večji orkestri za vaje in koncerte običajno uporabljajo bolj masivna nezložljiva stojala oz. notne pulte.
Mikrofonsko stojalo je samostoječi nosilec za mikrofon. Omogoča postavitev mikrofona v studiu, na odru ali na drugi lokaciji in ga izvajalcu ni potrebno držati v roki.
Najosnovnejše stojalo za mikrofon je ravno stojalo. Uporablja okroglo kovinsko podnožje ali pa tripodno podnožje, v katero je vstavljen nosilni steber za pritrditev mikrofona. Ta steber je lahko sestavljen iz dveh ali več teleskopskih cevi, ki se prilegajo ena v drugo, kar omogoča hitro nastavitev višine. Mehanizem za nastavitev višine imenujemo sklopka.
Obstajajo razne različice ravnega stojala, npr, namizno stojalo (kratka različica ravnega stojala), masivno mikrofonsko stojal (težje podnožje in večje cevi) za ravnanje s težjimi mikrofoni. Cevi, ki se uporabljajo na ravnem stojalu, imajo običajno sijočo kromirano prevleko, da se ne opraskajo, lahko pa so tudi v mat črni barvi.
Zelo priljubljena različica ravnega stojala namesto okroglega kovinskega podnožja uporablja zložljivo tripodno podnožje. To zložljivo podnožje omogoča lažje pakiranje stojala za transport in zmanjšuje težo stojala. Da bi nadomestili pomanjkanje obtežitve na dnu, hkrati pa še vedno ohranili stabilnost, se morajo trije kraki stojala razširiti bolj na široko, kot je na primer premer okroglega podnožja. Negativna stran tripodnega podnožja je, da se lahko na temnem odru spotaknemo ob noge tripodnega podnožja.