Razsvetljava
Želite popestriti vaš nastop z razsvetljavo?
Scenska razsvetljava je zelo pomemben del vašega nastopa in bistveno vpliva na vtis, ki ga boste naredili na vaše občinstvo.
Scenska razsvetljava in efekti so bistveni del vsakega živega dogodka in poudarijo scensko izvedbo, ustvarjajo razpoloženja, energijo in vzdušje med nastopom ter lahko vplivajo na občutke publike in jim vzbudijo določena čustvena stanja.
Scenska razsvetljava je tehnika osvetljevanja, kot ga srečamo v gledališču, operi, baletu, na glasbenih koncertih in drugih uprizoritvah. V tej disciplini se uporablja več različnih vrst odrskih instrumentov razsvetljave. Sodobna scenska razsvetljava lahko poleg osnovne osvetlitve vključuje tudi posebne učinke, kot so laserji in aparati za meglo. Ljudje, ki delajo scensko razsvetljavo, se običajno imenujejo svetlobni tehniki ali oblikovalci razsvetljave.
Oprema, ki se uporablja za scensko razsvetljavo (npr. kabli, zatemnilniki, svetlobni instrumenti, krmilniki), se uporablja tudi v drugih primerih scenske razsvetljave, vključno s korporacijskimi dogodki, koncerti, sejmi, televizijskimi oddajami, filmsko produkcijo, fotografskimi studii in drugimi vrstami dogodkov v živo.
Funkcije razsvetljave
Scenska razsvetljava ima več funkcij, med drugim:
- selektivna vidljivost: sposobnost videti, kaj se dogaja na odru. Kakršna koli zasnova svetlobe bo neučinkovita, če gledalci ne bodo mogli videti znakov, razen če je to izrecna namera;
- razodetje oblike: spreminjanje zaznavanja oblik na odru, zlasti tridimenzionalnih scenskih elementov;
- fokus: usmerjanje pozornosti občinstva na eno območje odra ali odvračanje pozornosti od drugega.
- razpoloženje: nastavitev tona scene. Ostra rdeča luč ima drugačen učinek kot mehka svetloba v barvi sivke.
- lokacija in čas dneva: določitev ali spreminjanje položaja v času in prostoru. Modrina nam lahko pričara nočni čas, oranžna in rdeča pa sončni vzhod ali zahod. Uporaba mehanskih filtrov se uporablja za projiciranje prizorov zvezdnega neba, lune itd;
- projekcijski / odrski elementi: scenska razsvetljava se lahko uporablja za projiciranje kulise ali za scenografijo na odru;
- zaplet (scenarij): svetlobni dogodek lahko sproži ali pospeši dogajanje na odru in zunaj njega.
- kompozicija: scenska razsvetljava se lahko uporablja za prikaz samo tistih predelov odra, za katere oblikovalec želi, da jih občinstvo vidi in za »risanje slike oz. prizora«.
- efekti: na pop in rock koncertih, DJ showih ali rejvih se kot vizualni učinek lahko uporabljajo barvne luči in laserji.
Oblikovanje luči je umetniška oblika, zato noben način ni "pravilen" način. Obstajajo sodobni pogledi, ki pravijo, da scenska razsvetljava pomaga ustvariti okolje, v katerem se dogodek odvija, hkrati pa podpira slog umetniškega dela.
Instrumenti za scensko razsvetljavo
V okviru zasnove razsvetljave je svetlobni instrument (imenovan tudi svetilo ali žarnica) naprava, ki proizvaja nadzorovano razsvetljavo kot del učinkov, ki jih oblikovalec razsvetljave prispeva k predstavi. Izraz svetlobni instrument je boljši kot svetloba, da se prepreči zamenjava med svetlobo in svetlobnimi viri.
Na prizoriščih se pogosto uporabljajo različni svetlobni instrumenti. Čeprav se razlikujejo v mnogih pogledih, imajo vsi naslednje štiri osnovne komponente v takšni ali drugačni obliki:
- ohišje - kovinska ali plastična konstrukcija za namestitev celotnega instrumenta in preprečevanje uhajanja svetlobe v neželene smeri;
- vir svetlobe (svetilo ali žarnica).
- leča ali odprtina - odprtina v ohišju, od koder naj bi izhajala svetloba;
- reflektor – nameščen za svetlobnim virom ali okoli njega tako, da usmerja več svetlobe proti leči ali odprtini.
Dodatne funkcije se razlikujejo glede na točno vrsto namestitve.
Večina gledaliških žarnic so volframove halogene (ali kremenove halogene), izboljšanje prvotne žarnice, ki namesto inertnega plina uporablja halogenski plin za povečanje življenjske dobe in moči žarnice. Fluorescentne luči se redkeje uporabljajo, običajno le kot delovne luči, ker kljub temu, da so veliko bolj učinkovite, jih je nemogoče zatemniti (obratovati z manj kot polno močjo), ne da bi uporabili specializirane zatemnilne predstikalne naprave, le zelo dragi modeli pa bodo tudi zatemnili na zelo nizko raven.
V zadnjih letih so bila na tržišču predstavljena svetila scenske razsvetljave na osnovi LED tehnologije. Nekatere od teh naprav so postale zelo priljubljene, druge spet niso mogle doseči ravni zmogljivosti žarilnih in fluorescentnih svetlobnih virov, priljubljenih pri oblikovalcih razsvetljave. LED svetila pozitivno vplivajo na trg razsvetljave in postajajo vse bolj priljubljene, še posebej v primerjavi s precej večjo porabo energije sedanjih virov - običajnih, halogenskih in fluorescentnih žarnic.
V naši ponudbi scenske razsvetljave boste našli razne reflektorje, komplete razsvetljave, LED bar svetila, laserje, gobo scannerje, moving head svetila, stroboskope, svetlobne efekte, DMX vmesnike, dimne naprave in tekočino, naprave za mehurčke itd.