Ustne harmonike
Vas mikajo ustne harmonike?
Na tem mestu boste našli ustne harmonike na sto in en način, pa tudi vrsto koristnih informacij, ki vam bodo olajšale izbiro.
Ustne harmonike ali orglice spadajo med pihala. Glavni del so kovinski jezički, ki so na eni strani vpeti in na drugi pa prosti. Pri pihanju in vdihavanju zaradi zračnega toka zavibrirajo in tako zazvenijo. Tone določimo tako, da z ustnicami in jezikom izbiramo eno ali več odprtin, ki so običajno zaporedoma postavljene v vrsto, kot neke vrste ustnik. S pihanjem v določeno odprtino dosežemo en ton, drugega pa pri vdihu na isti odprtini.
Kateri so osnovni sestavni deli ustne harmonike?
Osnovni sestavni deli so:
- jedro - narejeno iz lesa, plastike ali kovine;
- dve plošči z jezički - izdelani običajno iz medenine, lahko pa tudi iz železaali aluminija;
- dva pokrova - običajno kovinska, lahko pa tudi lesena ali plastična, z njima so zaščiteni jezički, hkrati pa služita tudi kot odmevnik.
Ustne harmonike ali orglice so na voljo v številnih izvedbah, velikostih in uglasitvah. Priljubljene vrste vključujejo diatonično, kromatično, tremolo in oktavno uglašene ustne harmonike.
Da bo vaša izbira orglic enostavnejša, vam predstavljamo glasbene zvrsti, ki jih lahko izvajate z orglicami in najprimernejši tip orglic, ki jih lahko izberete za izvajanje posamezne zvrsti glasbe.
Če ste absolutni začetnik, vam priporočamo, da kupite diatonične orglice z enojnimi jezički v C tonaliteti - to so tudi cenovno najbolj dostopne orglice. Vendar ne izberite najcenejših v ponudbi! Boljša kot je kakovost orglic, ki jih boste kupili, bolj zanesljivo in lažje bo igranje.
Diatonične ustne harmonike uporabljajo številni profesionalci, ki igrajo rock, blues, jazz, folk in country glasbo. Diatonične ustne harmonike so v 'Richterjevi' uglasitvi, kar pomeni, da nimajo vseh not lestvic v oktavnem obsegu, imajo le eno celotno durovo lestvico. Večina učbenikov za začetnike je napisanih za orglice v C tonaliteti.
Kromatične ustne harmonike bodo izbrali izkušenejši glasbeniki. Imajo širok spekter tonov, vključno z višaji in nižaji, ki so dostopni s pritiskom na drsnik, ki odpre drugo vrsto glasilk v orglicah. Kromatične orglice se lahko uporabljajo za izvajanje vseh vrst glasbe. Običajno se s temi orglicami izvaja vodilna melodija skladbe, za razliko od igranja akordov, kot je to v primeru diatoničnih orglic. Kromatične ustne harmonike se včasih uporabljajo tudi v blues glasbi, vendar pa so zaradi svoje raznolikosti primerne tudi za številne druge stile in jih je pogosto slišati pri izvajanju jazza, klasične glasbe, popa, soula itd. Izkušeni izvajalci lahko na tem inštrumentu igrajo praktično kateri koli glasbeni stil.
Katere ustne harmonike naj izberem za različne glasbene sloge?
Tradicionalna ljudska glasba
Tremolo ustne harmonike. Te orglice imajo dvojne jezičke za vsak ton, kar jim daje značilen bogat zvok. Z igranjem na takšne orglice boste z lahkoto pričarali idilično alpsko vzdušje. Izbirate lahko med različnimi Hohner tremolo in oktavnimi orglicami. Tremolo ustne harmonike občasno zasledimo tudi v country in pop glasbi, čeprav se tam sicer pogosteje uporabljajo diatonične ustne harmonike.
Blues glasba
Diatonične ustne harmonike. Priporočamo kakovostne orglice proizvajalcev Hohner (MS serija, Progressive ali Marine Band) in Lee Oskar (Tombo). Če ste začetnik ali želite samo občasno ljubiteljsko zaigrati, pa boste povsem zadovoljni s cenovno dostopnejšo Hohner serijo Enthusiast.
R&B, rock, country in pop glasba
Diatonične ali v nekaterih primerih kromatične ustne harmonike. Pri diatoničnih so za te glasbene zvrsti primerni enaki modeli kot za blues glasbo. Zahtevnejši glasbeniki pa bodo za bolj sofisticirane izvedbe lahko izbrali kromatične ustne harmonike Hohner.
Klasična glasba
Kromatične ustne harmonike. Izberite med raznimi Hohner kromatičnimi modeli.
Jazz glasba
Kromatične in v nekaterih primerih tudi diatonične ustne harmonike. Izberite kakovostne kromatične orglice med Hohner modeli. V kolikor pa boste v svet jazz glasbe vstopili z diatonično ustno harmoniko po vzoru Howarda Levyja, pa ne boste zgrešili z enim izmed njegovih priljubljenih modelov - Hohner Marine band 1896/20 ali Hohner Golden Melody 542/20.
Odgovoriti si morate na nekaj ključnih vprašanj, ki vam bodo v pomoč pri odločitvi za nakup ustne harmonike.
Sem popolni začetnik, kakšen tip ustne harmonike si naj kupim?
Najbolj priljubljene za popolne začetnike so diatonične ali Blues orglice z 10 luknjami, v C uglasitvi. Najpogosteje je učni literaturi za začetnike CD s posnetki melodij v tej tonaliteti (C) in z navodili za igranje.
Koliko bom moral odšteti za nakup začetniške ustne harmonike?
Začetniške ustne harmonike so v primerjavi z večino drugih glasbil cenovno zelo ugodne. Kakovostne začetniške orglice so na voljo že za okrog 10 evrov.
Sem že napredoval pri igranju in bi želel boljšo ustno harmoniko, kaj svetujete?
Najbolje, da se obrnete na naše prodajne svetovalce, ki vam bodo pomagali pri izbiri med profesionalnimi modeli proizvajalcev Hohner in Lee Oskar. Cene dobrih profesionalnih ustnih harmonik znašajo približno od 30 evrov naprej.
Kaj pa dodatki za ustne harmonike, ali pri vas prodajate tudi dodatke?
Seveda. Ponujamo veliko izbiro kakovostnih dodatkov, vse kar boste potrebovali!
Želim igrati blues. Katere orglice so zame najboljše?
Blues lahko igramo na večini vrst ustnih harmonik. Najpogosteje se igra na diatonične ali »blues« orglice z 10 luknjami. Ravno zaradi tega je ta tip diatonične ustne harmonike tudi dobil svoje drugo ime!
Kje izdelujejo najboljše ustne harmonike?
Vsekakor ima Nemčija največjo tradicijo pri izdelavi kvalitetnih ustnih harmonik. Najbolj priznane in razširjene so seveda orglice Hohner, prav tako Seydel, ki velja za najstarejšega proizvajalca ustnih harmonik. Sledi ji Japonska s proizvajalcema Lee Oskar in Suzuki.