Bobni in tolkala
Vas zanimajo bobni in tolkala?
V Music Maxu je široka ponudba, bobni in tolkala za vsakogar, od začetnika do profesionalca.
Bobni in tolkala so glasbeni inštrumenti na katere se igra na način, da z rokami oziroma z udarjalkami ali bobnarskimi palicami udarjamo nanje. Poimenovanje temelji na načinu igranja na te inštrumente, v akustičnem smislu pa se bobni in tolkala delijo v dve skupini in sicer membranofone in idiofone. Pri membranofonih zvenijo napete opne ali membrane, narejene iz umetnih materialov ali ustrojene kože. Idiofoni (samozveneči) pa so zasnovani tako, da zveni material, iz katerega je glasbilo narejeno. Višina tona je odvisna od velikosti glasbenega inštrumenta oziroma od premera opne. Večji resonatorji ali opne nihajo počasneje in zaradi tega proizvajajo nižje frekvence, se pravi nižje, bolj basovske zvoke oziroma tone.
Tolkala po njihovih zvočnih značilnostih delimo še na dve vrsti:
- na tista, ki intonirajo (imajo določljivo tonsko višino)
- tista, ki ne intonirajo (imajo nedoločljivo tonsko višino).
Če primerjamo bobne in tolkala z ostalimi skupinami glasbenih inštrumentov, glede na način izvajanja, najdemo v skupini bobni in tolkala največ različnih vrst inštrumentov. V preteklosti si je bilo v klasični glasbi v simfoničnih orkestrih zastopano le malo od njih. V začetnem obdobju so bile stalno zastopane samo pavke ali timpani, druga tolkala pa so bila prisotna bolj priložnostno.
Povsem drugače je v sodobni popularni glasbi, kjer so bobni in tolkala praktično neizogibni in so redke zasedbe brez njih. V nekaterih primerih, kot so npr. latinskoameriške zvrsti popularne glasbe, pa so bobni in tolkal pogosto najštevilčnejša skupina glasbil v zasedbi.
Bobni so glasbeni inštrumenti, ki spadajo med tolkala, če opredelimo natančneje, med membranofona glasbila. Glasbenika, ki igra na bobne, imenujemo bobnar. Bobni se razvrščajo v skupino inštrumentov brez določljivega tona (intonacije), kar ni povsem pravilno, saj lahko ima dobro uglašen boben jasno določljiv osnovni ton.
Bobne se običajno sestavlja v tolkalsko »baterijo« oziroma set bobnov. Osnovni set je sestavljen iz malega bobna, enega ali več prehodnih bobnov, velikega bobna in činel. V vsakodnevni komunikaciji sicer te izraze redko kdo uporablja, pogovorno se pogosteje uporabljajo angleški izrazi ali pa njihove izpeljanke: mali boben - snare, manjši prehodni boben – tom ali tom-tom, večji prehodni boben - floor tom, veliki boben - bas boben. Na bobne po navadi igramo z lesenimi palicami, v zadnjem času pa so na voljo tudi palice iz drugih materialov, npr. karbonske. Izjema so bas bobni, na katere ne igramo s palicami, ampak s pedalom na katerega je nameščen tolkač. V glasbi se bobni večinoma uporabljajo kot spremljevalni inštrument, občasno pa tudi kot solistični.
V kategoriji Bobni in tolkala boste našli pestro izbira bobnov in pripadajočega hardvera in pribora blagovnih znamk kot so Mapex, Meinl, Sonor, Tama, Yamaha, Sabian itd.
Sodobne bobnarske opne so običajno izdelane iz umetnih materialov, večinoma iz plastike. V rock glasbi bobnarji pogosto uporabljajo večplastne opne, medtem ko v etno ali jazz zasedbah bobnarji raje uporabljajo tanke in bolj tonsko odzivne opne. Opne so tovarniško nameščene na kovinski okvir, ki ga namestimo med ohišje bobna in kovinski obroč nameščen na obod ohišja. Želeni ton se doseže z zategovanjem vijakov. Opne po določenem času uporabe izgubijo prožnost in s tem tudi ton, zato jih je potrebno redno menjavati. V naši ponudbi boste našli širok izbor open proizvajalcev Evans in Remo.
Bobnarske palice so po navadi izdelane iz lesa, vrsta lesa pa lahko vpliva na njihovo vzdržljivost. Na primer, hrastove in hikorijeve* (hickory: ameriški beli oreh) palice so zelo trpežne, javorjeve pa so lažje in prožnejše, vendar manj vzdržljive.
* hickory: ameriški beli oreh
Konice so narejene najpogosteje iz lesa, lahko pa so tudi plastične. Lesenih konice se lahko po daljši uporabi okrušijo ali odlomijo. Plastične konice imajo zelo dober odboj in poudarijo ton činel. Priporočljive so tudi pri igranju električnih bobnov, ker vam razcepljena lesena konica lahko poškoduje igralno površino bobnarskega »pada«. Težava plastičnih konic je, da včasih odpadejo, kar je lahko resen problem, če se to zgodi sredi koncerta.
Bobnarske palice se razlikujejo tudi po dimenzijah, poznamo 3 glavne skupine:
- 7A so ožje in lažje palice primerne za nežnejši in mehkejši zvok bobnov. Odlične so za izvajanje jazz glasbe, primerne pa so tudi za mlajše bobnarje.
- 5A je najbolj pogosta dimenzija bobnarskih palic in omogoča tako glasno, kot tudi nežnejše igranje. To so odlične palice igranje rock glasbe!
- 2B/5B so debelejše palice, primerne za proizvajanje glasnejšega tona. Idealne so za izvajanje bolj rockerskih glasbenih stilov (heavy metal, hard rock...).
Poleg vsega zgoraj naštetega, boste v naši spletni trgovini našli tudi širok izbor činel, hardvera za tolkala, percussion / tolkalskih inštrumentov, Orff in otroških tolkal in pribora za tolkala.